Birdwatcher Roku

Zapraszamy wszystkich aktywnych terenowo birdwatcherów do udziału w konkursie na Birdwatchera roku. Dzięki hojnej pomocy naszych stałych sponsorów udało nam się zapewnić najatrakcyjniejsze lornetki, tak zwanej wielkiej trójki, znane i pożądane przez ptasiarzy.

Konkurs jest całoroczny i jego główną konkurencją jest Wielki Rok, czyli zaobserwowanie i udokumentowanie od 1. stycznia do 31 grudnia jak największej liczby gatunków w kraju oraz trzy odcinki specjalne.

Wiosenny odcinek specjalny to przeprowadzenie liczeń na kwadratach MPPL. Ma udowodnić lokalną aktywność terenową obserwatora oraz znajomość pospolitych gatunków lęgowych.

Drugą będzie przeprowadzenie wycieczki w ramach Europejskich Dni Ptaków, w pierwszy weekend października. Ma być okazją do zmobilizowania innych do zainteresowania się ptakami.

Wreszcie trzeci odcinek specjalny to Wielki Dzień, czyli fotomaraton ornitologiczny zorganizowany w ramach targów ornitologicznych w październiku.

Lista roczna gatunków liczy się indywidualnie dla każdego obserwatora, pozostałe zadania można jednak wykonywać drużynowo: z pomocą 2 koleżanek lub kolegów.

Drużyny startować będą jak w zawodach sportowych w barwach marek optycznych. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny będzie lornetka marki, którą reprezentowali.

Serdecznie zapraszam zainteresowane osoby do zgłoszeń mailowych (kivirovi@gmail.com) oraz zapytań ogólnych. Jak dotąd mam potwierdzoną chęć udziału trzech firm optycznych. Głównym kryterium klasyfikacji zawodników do sponsoringu będzie determinacja do ukończenia Wielkiego Roku.

Posted in Lornetki, Ludzie, Polish Bird Fair and tagged , , , , , , .