Dobra lornetka na ptaki za 2000 zł

Tym razem zestawiam kilka interesujących i względnie markowych i lornetek na ptaki w cenie ok. 2000 zl, zwanych przeze mnie kiedyś “Cicha Woda”. Są to wciąż lornetki kompromisowe, a zatem zróżnicowane jakościowo, w zależności od tego na co każdy z producentów położył największy nacisk: estetykę, optykę, mechanikę czy trwałość. O ile szukając lornetki za 1000 – 1500 zł kompromisy są często dramatyczne i dla zaawansowanych obserwatorów, opatrzonych z optyką często trudne do przyjęcia, wielu takich zaawansowanych obserwatorów zadowoli już lornetka z tego segmentu cenowego. Ja uszeregowałem je tutaj pod wzgledem rosnącej jakości wykonania i mechanicznej. 

Vortex Viper HD

Lornetka ta stała się już wręcz kultowa na polskim rynku. Pisałem o niej jako o udanym zakupie kiedy pierwsza generacja Viper HD kosztowała 2500 zł. Dziś pojawił sie nowy, nieznacznie odświeżony model w cenie ok 2000, trudno mi wiec jej nie polecać! Na Viper HD warto zwrócić uwagę, bo jest to niejako lornetka referencyjna dla ptasiarza. Moim zdaniem każdy obserwator powinien przejść test Vipera: po przyłożeniu do oczu ocenić, czy to już jest to, czy chce więcej, czyli potrzebuje po prostu efektu wow. No bo właśnie tego efektu w tej bardzo dobrej lornetce brakuje na każdym poziomie. Praca mechaniczna jest dobra lub bardzo dobra, wykonanie obudowy bardzo dobre, acz stylistyka nieco staroświecka. Praca mechaniczna bardzo obraz znakomicie zoptymalizowany. W nowym modelu zwłaszcza 8×42 doczekała się bardzo przyzwoitego pola widzenia. Na jego brzegach pojawiły się już niewielkie wady i nieostrości, kompromis jest nadal jednak bardzo udany .


Hawke Frontier ED X

To zeszłoroczna nowość – wyprodukowana w Chinach wysokiej jakości lornetka tej brytyjskiej marki charakteryzuje się znakomitą mechaniką, bardzo dobrym polem widzenia, korekcją obrazu i atrakcyjną estetyka i ergonomią. Korpus jest wykonany z metalu, powleczony cienką guma, nie najlepiej zintegrowana z tubusami. Praca mechaniczna jest znakomita, zwłaszcza zachwycają muszle oczne, jedne z najlepszych z jakimi miałem do czynienia. Obraz zachwyca rozpiętością i kontrastem, aczkolwiek wyciskanie szerokiego pola widzenia spowodowalo problemy z utrzymaniem prawidłowej korekcji na brzegach: pojawia się znaczna dystorsja i inne artefakty. Moim zdaniem ptasiarzom nie powinno to przeszkadzać, a samo pole widzenia bardzo ułatwia odnajdywanie ptaków. Osoby, które patrzą też w niebo, mogą się jednak poczuć tym zawiedzione. Lornetka optycznie nie ustępuje Viper HD, jest lepsza mechanicznie. Jest też zdecydowanie lepsza optycznie od MeoPro HD, nie ma jednak jej wdzięku i jakości zabezpieczenia tubusów. Pod wzgledem mechanicznym ustepuje jej jednak niewiele. Zdecydowanie bardzo dobrze zoptymalizowany pod ptasiarzy produkt. Jak zawsze w takich sytuacjach, decydująca staje się wiarygodność marki, a Hawke nie zdążyła się jeszcze do powszechnej świadomości przebić.

Meopta MeoPro HD

Czeska firma uruchomila przed kilkoma laty produkcje nowej linii lornetek i lunet w Stanach Zjednoczonych. Początkowo skierowane byly one wylacznie na rynek amerykanski, niedawno stały się dostępne również w Europie. Cechą lornetek MeoPro HD jest linia estetyczna i znakomita jak na ta klasę cenową jakość wykonania. Lornetki są bardzo zgrabne i smukłe, doskonale powleczone twardym i odpornym materialem, który nie daje się porównać z tańszą gumową powłoką. Maja one metalowy korpus i muszle oczne oraz znakomitą kulturę pracy mechanicznej. Korekcja wad obrazu udała się dość dobrze, to znaczy nie ma żadnych wad wybijajacych się, aczkolwiek wszystkie są widoczne na umiarkowanym poziomie. Jest zatem niewielka aberracja chromatyczna, brzegi obrazu nie są idealnie ostre, kontrast nie jest nawet bliski tego co widać w droższej serii Meostar S2, za to nie ma też żółtego zafarbu. MeoPro HD to po prostu tanie lornetki dla profesjonalistów; kompromisowe ale jako nieliczne w tym przedziale cenowym zbudowane na bazie bardzo trwalych komponentów i technologii. Moim zdaniem trudno znaleźć podobną mechanicznie czy wytrzymalszą lornetkę za tą cenę, jest to więc raczej optyka dla wymagających terenowców, których droższy, większy, znany z niezniszczalności ale dużo bardziej obciążony aberracją Steiner Ranger nie przekonuje.

Bushnell Elite

To najstarsza lornetka w tym zestawieniu i najlepsza w ofercie tego amerykańskiego producenta. Na zdjęciach grafitowa obudowa prezentuje się dość skromnie, jednak w naturze jest to bez wątpienia najbardziej dopracowany i luksusowy produkt jaki możemy kupić za nieco ponad 2000 zł. Muszle oczne są tu dyskretnie wkomponowane w tubusy, jak cała mechanika pracują bardzo precyzyjnie. Guma jest zintegrowana z tubusem, nic tu nie odstaje ani nie trąci taniością. Jakość materiałów i ich dopasowanie nie pozostawia żadnych wątpliwości, że mamy w ręku porządną lornetkę. Bushnell jednak wybierany przez obserwatorów bywa rzadko. Wynika to z całą pewnością z niskiej rozpoznawalności i co za tym idzie wiarygodności tej amerykańskiej marki w Polsce. Pod względem optycznym Elite wypada nieźle na tle opisanej tu konkurencji: ma dobrą ostrość, korekcję wad optycznych w tym zwłaszcza aberracji chromatycznej. Niestety w dzisiejszych czasach jej pole widzenia już nie zachwyca, a ponadto nie jest wcale idealnie skorygowane. Jest to bez wątpienia doskonała lornetka dla wymagającego terenowca, elegancka dopieszczona, elitarna. Taką, z którą wymagający obserwator z przyjemnością się zaprzyjaźni. Moim zdaniem to dzięki tej dbałości o detal, to ona właśnie nadaje się najbardziej na prezent.

… a tanie lornetki z otwartym mostkiem?

No tak… wykluczyłem całą grupę dobrych i dość jednorodnych, długich lornetek z otwartymi mostkami, zwanych chińskimi Swarkami EL po prostu. Wszystkie jakie znam są satysfakcjonujące optycznie, charakteryzują się nieco większą masą i większym polem widzenia niż opisane tutaj konstrukcje klasyczne. Unikalna ergonomia powoduje, że moim zdaniem podobnie jak w klasie premium, należy się po prostu albo się zdecydować na bardziej kompaktową konstrukcję klasyczną, albo na otwarte mostki. Takie lornetki wyceniane są na 1000-2500zł i mamy obecnie spory wybór w tej kategorii; kiedyś po prostu poświęcę im osobny wpis.

Posted in Lornetki, Sprzęt and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .